AKO NA VEŠTENIE Z VÁŠHO OBĽÚBENÉHO TEPLÉHO NÁPOJA?

30.11.2023

Blíži sa zima a nepoznám v tento čas nič príjemnejšie, než si zababušená v deke vychutnávam obľúbený čaj pri knihe alebo dobrom filme. Prečo nevyužiť chvíľku takéhoto oddychu. Napríklad aj na veštenie?

Taseografia je metóda veštenia, pri ktorej sa na veštenie používa kávová alebo čajová usadenina. Láka vás skúsiť si takéto veštenie z kávy alebo z čaju? Nie ste sami! Veštenie z čajových lístkov a kávy sa datuje niekoľko storočí až tisícročí dozadu. Nie je úplne presné, kedy a kto presne začal, no podľa rôznych zdrojov sa veštenie z čaju objavilo v starodávnej Číne a veštenie z kávy prvýkrát objavilo v osmanských palácoch v roku 1500. Arabská káva je kultúra kávy, ktorá sa neskôr rozšírila z Jemenu do zvyšku Blízkeho východu, Osmanskej ríše a na Balkán a potom do mnohých častí sveta. Keď sa ženy v háremoch nudili, pili kávu a navzájom si veštili, aby sa rozprávali a klebetili.

Dnes si prezradíme, ako na to aj v dnešnom storočí.

Budeme potrebovať:

  • Väčšiu šálku, ktorá je zo spodnej strany užšia ako z vrchu (odporúča sa, aby bola biela)
  • sypaný čaj alebo kávu (3 čajové lyžičky)
  • vriacu vodu
  • čajovú lyžičku
  • tanierik
  • servítok (najlepšie biely)/voliteľné – nemusí byť

Čo nerobiť:

Pri veštení sa do nápoja nepridávajú žiadne iné prísady, ako med, cukor alebo ani mlieko. Skresľovali by výklad.

Postup

Spravte si svoj obľúbený čaj alebo kávu. Použite na to 3 lyžičky kávy alebo sypaného čaju, ktoré zalejete na 3x vriacou vodou. Myslite na svoju otázku a 3 minúty držte šálku tou rukou, ktorou píšete (ľaváci ľavou, praváci pravou). Prvým uchlipnutím poďakujte v mysli za odhalenie toho, čo chcete poznať a pomaličky si vychutnajte svoj nápoj, až vám na dne hrnčeka nezostane toľko tekutiny, aby ste šálkou mohli zakrúžiť a usadenina sa mierne prelievala.

Potom preklopte zvyšný obsah hrnčeka na tanierik. So šálkou nehýbte, vydržte 30 minút než všetok obsah stečie na podšálku. Pokiaľ sa šálka otočí skôr, než prebytočná voda vytečie na tanierik, obraz sa roztečie či rozmaže, čo veľmi skresľuje obsah oznámenia, ktoré sa potom stáva nečitateľné.

Môžete na výklad použiť aj bielu servítku, ktorú dáte ešte pred presypaním na tanierik, no potom aj zo servítky budete musieť vyveštiť.

Po zoschnutí usadeniny zoberte šálku tak, aby uško smerovalo na vás a otvorte šálku. Sústreďte sa na tvary, ktoré sa vytvorili na stenách šálky a na dne šálky. Tie na dne signalizujú ďalekú budúcnosť, na okrajoch vzory znázorňujú bližšiu budúcnosť.

Nebuďte sklamaná, ak to prvýkrát nepôjde. Práve pravidelným tréningom si vycibríte svoje veštecké schopnosti a intuíciu, ktorá vám pomôže pochopiť symboliku z kávy.