Pocit domova

09.05.2020

Keď sa povie domov, veľa z vás si predstaví možno byt, malý domček, vilu, väčší domček alebo svoj príbytok. Cestovatelia si možno predstavia celú Zem. Nech vás už napadne hocičo, asi sa zhodneme, že rozlišujeme medzi slovami domov a domov (ako bývanie). Môžeme povedať, že ideme domov, ale v skutočnosti myslíme, že ideme za rodičmi, alebo ideme k sebe na byt, kde sa ako doma cítiť nemusíme.

Kedy sa ale cítime ako doma? Prečo niektorí nemajú pocit domova?

Nemusíte byť totiž bezdomovcom, môžete aj vlastniť nehnuteľnosť, ale stále z nej budete utekať preč, lebo sa ako bezdomovcom budete cítiť.

Domov je prostredie, kde sa cítime bezpečne a milovane, sme v ňom prijatý taký, aký sme, môžeme sa realizovať. Preto je zaujímavé pozorovať páry, ktoré sa idú sťahovať a riešiť prvé, spoločné bývanie.

Zväčša tu nastávajú prvé konflikty ale tí, čo to ustoja, majú šancu na dlhodobý vzťah. Neberte ma ale, že som fanúšik spoločného bývania pred zasnúbením, pretože často riešim dvojice, kde muž ani po rokoch nepožiada ženu o ruku, pretože necíti potrebu a berie spoločné bývanie ako výhodu, má ženu a nemá takú zodpovednosť, ako keby si ju zobral...

Potom mi píšu žienky do poradne, či ten vzťah má budúcnosť a že ako ho majú namotivovať, aby si ich zobral. Poprípade, ako od neho odísť, keď nemajú financie/podiel na domácnosti a on ich nevyplatí za to, čo do domu vrážali. Tam už je ťažšie radiť...

Keď aj pomáham čistiť priestory, je naozaj ťažké očistiť miesta, kde boli dlhodobé hádky, plače a nespokojnosť. Niekedy je nutné aj vymaľovať či dokonca povyhadzovať niektoré veci, ktoré vysielajú negatívnu energiu.

Ak však máte darované veci, ktoré vo vás zanechávajú úsmevné spomienky a necítite z nich smútok, môžete si ich v pokoji ponechať. 

Častá otázka, ktorú mi kladiete je, čo s vecami po bývalých partnerov - napríklad, keď si po ne nechcú prísť. Vtedy radím ich zhromaždiť a dať do veľkej krabice alebo šuflíka, pretože ak vám budú pripomínať ich, ťažko vyliečite svoje srdce a pohnete sa ďalej...

Nechcem však hovoriť o týchto problémoch. Včera som bola navštíviť mojich kamarátov a ich domček. Kamarát postavil pred 5 rokmi dom a až minulý rok si našiel do neho aj svoju polovičku, moju kamošku.

Z domčeku išla veľká láska a pozitívne boli aj spomienkové fotky na tabuľkách, ktoré im pripomínali pekné chvíľky. Hoci sa tam moja kamarátka nasťahovala len pred pár mesiacmi, cíti sa tam ako doma. Aj kamarát potvrdil, že predtým to bol len priestor na prespávanie.

Obaja kooperujú na tom, aby svoje bývanie bolo podľa ich predstáv a každý tam pridáva svoju energiu. Vychutnávajú si chvíľky spolu a je krásne vidieť priestor plný lásky, pretože nasáva ich energiu :)

Dospela som do záveru, že na domov potrebujete dvoch milujúcich sa ľudí, ktorí sú tím. Tí potom vedia pretvoriť aj starý, schátravený dom na skutočne krásny domov.

Dúfam, že každý z vás (pre)žije láskyplný domov.

Prajem vám to zo srdca :)

Vaša Pravá veštba