Necítim sa byť milovaný/milovaná...

25.04.2020

Dnes som sa išla prejsť na hrádzu, pozrela som sa na vodu a opäť mi prišlo takéto vnuknutie, na častú otázku klientov.

Veľmi veľa psychologických učebníc a príručiek radí, aby (ak sa necítite byť milovaný/á) ste začali so sebaláskou a neboli závislí od toho, či vás partner alebo partnerka ľúbi, že si tú lásku viete dať sami, cez aktivity, ktoré robíte a že ste celistvý človek...

Áno, je to z časti pravda. Keď neustále hľadáte lásku len u partnera, tak jej vždy bude nedostatok. Dôležité je, aby ste boli najskôr vy psychicky a fyzicky v pohode, aby ste mali nadhľad.

Ale čo keď už máte koníčky, máte sociálne kontakty s blízkymi ľuďmi a jediným problémom je váš vzťah? Ako máte docieliť lásku od druhého človeka, s ktorým možno žijete niekoľko rokov a iskra vyprcháva bez toho, aby ste na neho kričali ,,ĽÚB MA! DOKAZUJ MI SVOJU LÁSKU!"?

Kľúčom k tomu môže byť pochopenie, ako chcete, aby vám láska bola preukázaná. Veľmi skvelou knihou na túto tému (ktorú vrele odporúčam) je 5 jazykov lásky od Garyho Chapmana (dokážete si ju aj zadarmo stiahnuť na uložto). Tam spoznáte, ako komunikujete svoju lásku, ako chcete, aby s vami partner zachádzal.

Budem úprimná, mne na tomto postupe trošku vadilo to, že keď som dávala partnerovi inštrukcie/návod, cítila som, že jeho láska je vynútená. Každý sme ale iný, preto treba skúsiť 😉

Najviac mi pomohlo spísanie si vecí, ktoré ma robia šťastnou. Môžete to skúsiť aj vy, nezáleží na tom,či ste vo vzťahu alebo nie 😉

Napíšte si na papierik 5 vecí, ktoré vás spravili za posledných 5 mesiacov šťastných. Môžu to byť prkotiny alebo aj luxusnejšie veci (napríklad drahá kabelka, all inclusive dovolenka).

Mojich 5 vecí, na ilustráciu bolo:

  • Veľmi ma potešilo, keď som bola so zvieratkami (venčila psa, mojkala sa s mačkami, hladkala v parku kozy😉)
  • Veľmi som si užila chvíľky s kamarátmi, keď sme hrali Aktivity a nasmiali sme sa
  • Veľmi som sa cítila šťastne, keď sa ku mne ráno partner pritúlil a len sme sa mojkali
  • Užila som si jednodňové výletíky po Slovensku a na wellness, kde som si poriadne oddýchla
  • Bola som šťastná, keď som bola v záhradke a sadila kvety, dávala mlučovaciu kôru...

Týchto päť vecí veľa prezrádza o vás, aká ste osobnosť a čo vás teší. Keď ste šťastný, cítite sa byť milovaný a naopak, keď sme nešťastný, cítime sa opustene. Preto namiesto neustáleho prizvukovania partnerovi, že vám má konečne dokazovať lásku, skúste ho nahovoriť na aktivitu, ktorá vás vyslovene teší. Skúste sa spýtať, čo jeho/ju potešilo a spravte si plánik takýchto činností.

Ak váš partner/ka nie je ochotný/á sa s vami podielať, tak je dobré sa zamyslieť, či už nie je potrebné riešiť problém s odborníkom. Vzťah tvoria vždy dvaja.

Držím vám palce, aby ste všetci cítili lásku 😉

Vaša Domi