LÁSKA A JEJ SILA

17.04.2020

Dnes som išla na prechádzku a rozmýšľala som nad silou, akou je láska. Už od malička som vnímala názory ľudí, že láska všetko prekoná a že je najsilnejšia.
Potom som začala veštiť a skúmať vzťahy, kde láska nebola najsilnejším elementom.
Na moje počudovanie, samotná láska nikdy nestačila na to, aby dvaja ľudia zostali vo vzťahu.
Láska o samote je len slovo a akoby jej chýbal čin...
Tým činom myslím rešpekt, úctu a empatiu k druhému. Ak tieto tri zložky vo vzťahu chýbajú, tak ten vzťah nemá dlhé trvanie a láska sa vytratí.

Prečo?

Ak vzťahu nerešpektujeme hranice toho druhého, spôsobujeme mu bolesť. Často pokladáme svoju osobnú traumu alebo vnútornú bolesť za silnejšiu, než má ten druhý. Poznám ale aj veľmi veľa klientov, ktorí si mysleli, že bolesť partnera je silná a musia mu pomôcť, hoci sami prestali rešpektovať svoje limity a trpeli viac.
Rešpektovaním slov partnera a ospravedlnením sa za svoje chyby (ktoré každý robíme), budujeme puto, ktorého sila je práve v rešpekte...

Ak vo vzťahu nie je rešpekt, vytráca sa aj úcta. Na rad príde osočovanie, výhovorky a výčitky. Tie sú takým mínovým poľom, pri ktorom sa začne vytrácať vo vzťahu dôvera. A kde nie je dôvera, tam je odcudzenie, stráca sa intimita dvojice...

Empatia k druhému je podľa mňa prejav skutočnej lásky, že sme tu pre toho druhého, aj keď je dobre či zle. Že sa snažíme pochopiť čo ten druhý prežíva a nepovieme: ,,Je to len v tvojej hlave..."

Na to, aby bol človek empatický sa musí naučiť korigovať svoje ego. To si myslí, že je neomylné a najlepšie chápe danú situáciu.
,,Prečo by som mala ísť s ním na oslavu, keď nenavštevuje moju rodinu?!"
,,Prečo by som mal byť pri nej, keď som jej vopred povedal, že idem vtedy s kamarátmi von?!"
Veľa párov robí ,,preteky" kde súťažia, kto má väčšiu pravdu.
Kde prevláda ego, tam nie je pokora a súcit. A kde nie je súcit, tam nemôže byť ani chápavosť a skutočná, nepodmienečná láska.

Preto okrem lásky radím, aby ste prihliadali aj na rešpekt, úctu a empatiu vo vašom vzťahu, na čom treba popracovať, aby ste vedeli viesť šťastný partnerský život ;)
S láskou❤️
Vaša Domi