Ako sa zmeriť s rozchodom a neprenášať si problémy do ďalšieho vzťahu?

31.03.2020

Ďakujem krásne za reakcie na moje videá a moju pomoc pri veštení. V poslednom čase sa ma pýtate hlavne na to, ako sa vyrovnať s rozchodom. Chápem vás, že je to ťažké obdobie, sama som to predsa zažila :)

Otázka je, ako sa zmeriť s rozchodom a dá sa to vôbec? 

Priznám sa, od svojej bakalárky, kedy som skúmala rozdieli medzi erotikou, pornografiou a sexom som narazila na videá s Esther Perel. Je to terapeutka, ktorá sa zaoberá vzťahmi, neverou a zmenou dnešných vzťahov. 

Esther je veľmi inšpiratívna žena a odporúčam vám si pozrieť jej videá. Moje naj nájdete tu, v priečinku Inšpirácia.

V poslednom videu od 1:14:00 hovorí, ako je veľmi dôležité odpustiť svojim ex-partnerom a ako je veľmi dôležité neskončiť vzťah v zlom. Inak si všetky tieto emócie prenášate do ďalšieho vzťahu. 

Netreba démonizovať a neustále sa hnevať na partnera. Treba si uvedomiť aj svoje chyby a byť k sebe úprimný, čo sa dá nabudúce spraviť inak. V každom človeku sa nájdu aspoň 3 dobré veci, takže namiesto toho, aby ste si hovorili: ,,To bola krava!/ To bol debil!" skúste pochopiť, čo vás na nich najskôr upútalo.

Súhlasím s Esther, že dôležitý je začiatok a koniec vzťahu. Na začiatku nás zväčša na druhom pritiahne buď jeho voľnosť, sloboda... alebo naopak stabilita, pokoj, vyrovnanosť. Je to ešte náš koncept z detstva, kedy nám od rodičov buď chýbala väčšia voľnosť (pri vykonávaní činností nás rodičia moc kontrolovali) alebo sme necítili takú oporu, pokoj (nechali na ,,pospas" osudu...).

Ak si váš podvedomý patent uvedomíte, nájdete väčšiu zhovievavosť voči druhému a teda aj odpustenie. Už chápete, že vás oboch hnala túžba po láske. Len nemusela mať takú podobu, akú ste očakávali ;)

Vaša Domi